tip-geoexpozice - Jeseníky
null tip-geoexpozice
Geologická expozice v Karlově Studánce
- Délka: 200 m
- Typ: pěší
- Obtížnost: lehká
Expozice dokumentuje geologický vývoj celé Jesenické oblasti. Na začátku stezky je umístěna informační tabule, která informuje návštěvníky o geologii celé oblasti. Návštěvníci se zde mohou seznámit s typickými horninami regionu. Její součástí je téměř 350 kamenů z nejrůznějších lokalit Jeseníků. Jedná se mnohdy až o několikatunové balvany. Nachází se zde horniny typické pro Hrubý Jeseník, Nízký Jeseník, Králický Sněžník a Rychlebské hory. Jako příklad lze uvést mramor z Horní Lipové, bludný balvan z Vidnavy a mnohé další horniny.
Geologická expozice je zajímavým a často vyhledávaným místem nejen turistů, ale také mnohých odborníků a geologů.
Koncem osmdesátých let byla na místě dnešní geologické expozice v Karlově Studánce divoká skládka odpadků. Rekultivace skládky a budování geologické expozice začalo v listopadu 1990, slavnostní otevření proběhlo v červnu 1991. Z celého území Jesenické oblasti bylo svezeno celkem 366 velkých kamenů, balvanů a bloků. Investory geologické expozice byl tehdejší Okresní národní výbor a Místní národní výbor Karlova Studánka, iniciátorem a zhotovitelem byla Základní organizace Českého svazu ochrany přírody Ekoservis Jeseníky (vedená RNDr. Leo Burešem). Expozice vznikala za spolupráce několika geologů z regionálních institucí i centrálních univerzitních pracovišť. Dnes je expozice v majetku a péči Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Materiály geologické expozice
Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.