Živočichové - Orlické hory
Živočichové
Charakteristika oblasti
Vodní toky, tůně a rybníky
Zatímco ikonickou rostlinou Orlických hor je bledule jarní, jejím protějškem mezi zvířaty jsou mihule potoční a vranka obecná, které se hojně vyskytují v bystřinách toků Divoké Orlice, Bělé, Říčky a Zdobnice. Nad hladinou horských potoků se velmi často prohání ptáci skorec vodní a ledňáček říční. V březích potoků a řek si vyhrabává nory vydra říční, která se živí rybami, měkkýši, obojživelníky a dalšími drobnými živočichy. V tůních a rybnících se hojně rozmnožují obojživelníci jako skokan hnědý, ropucha obecná nebo čolek horský.
Louky
Zdejší louky, pastviny a mokřady poskytují domov, loviště i zimoviště velkému množství ptactva. Významným druhem podmáčených horských luk je chřástal polní – nenápadný pták, který se za letních nocí ozývá vytrvalým a daleko slyšitelným voláním “krex krex”. Pro jeho ochranu byla na území CHKO Orlické hory vyhlášena ptačí oblast Orlické Záhoří. Mozaika luk, pastvin a mokřadů představuje životní prostor i pro řadu dalších chráněných druhů ptáků. Hnízdí zde např. bekasina otavní, ťuhýk obecný, bramborníček hnědý, linduška luční, hýl rudý, strnad luční nebo jeřáb popelavý.
V celých Orlických horách je na vlhkých loukách relativně hojným druhem modrásek bahenní. Tento celoevropsky chráněný motýl ke svému životu bezpodmínečně potřebuje rostlinu krvavec toten a mravence rodu Myrmica. Jeho ochrana se neobejde bez šetrné mozaikovité nebo pásové seče luk.
Lesy
V lesích na území CHKO Orlické hory podporujeme přirozenou druhovou skladbu dřevin a šetrné hospodaření. V nejcennějších územích ponecháváme les samovolnému vývoji bez jakýchkoliv lidských zásahů. Zdejší lesy jsou tak domovem pro mnoho druhů ptáků, savců i bezobratlých živočichů. Hluboké lesy poskytují bezpečné útočiště pro hnízdící výry velké i čápy černé. V dutinách stromů hnízdí např. datel černý, sýc rousný nebo holub doupňák. Dutiny stromů využívají taky netopýři, zejména netopýr severní, černý, ušatý a vodní.
V posledních letech se do české krajiny, zejména pak do lesů, vrací vlk obecný. Přestože vlk patřil v Orlických horách ještě před pár lety spíš do světa pověstí, od roku 2020 se i tady vyskytuje trvale. Chcete-li přispět k monitoringu vlků na území CHKO Orlické hory a máte-li spolehlivá data o jejich výskytu (ověřitelné záznamy z fotopastí, dokladované pobytové stopy apod., u kterých je doložené místo a čas výskytu), kontaktujte nás prosím na vlci.oh@nature.cz. Pokud máte zájem o informace k náhradám škod, zabezpečení hospodářských zvířat, financování těchto zabezpečení atd., navštivte stránky www.navratvlku.cz
Autoři fotografií: Michal Pešata, Václav Pavel, Zuzana Růžičková