Lišejníky - Orlické hory
Lišejníky
Charakteristika oblasti
Chráněná krajinná oblast je bohatá nejen na výskyt hub, ale i lišejníků, což jsou symbiotické organismy složené z hub a zelených řas či sinic. Lišejníky jsou velmi odolné vůči různým přírodním extrémům, jako je např. chlad a sucho. Většina z nich je ale vysoce citlivá ke znečištění životního prostředí.
V Orlických horách rostou jak běžné, tak i vzácné druhy. Velká část vzácných lišejníků byla nalezena v přírodní rezervaci Zemská brána. Lišejníky se zde vyskytují nejen na borce stromů, ale i na skálách a balvanech na březích Divoké Orlice.
Svět lišejníků je plný barev, tvarů a neobvyklých struktur. Mezi jedny z nejvzácnějších lišejníků rostoucích v Orlických horách patří kriticky ohrožené cyfélium špinavé, které je typické pro zachovalé horské lesní porosty. Na březích řek roste na vodou ostříkávaných kamenech vzácný lišejník Phaeophyscia endococcina. V prosvětlených smíšených a listnatých lesích vás na hladké kůře listnáčů jistě zaujme čárnička psaná, jejíž černé plodnice vytvářejí na šedé korovité stélce hadovitě protažené a bohatě větvené složité ornamenty připomínající písmo.
Autor fotografií: Josef Halda