Maloplošná zvláště chráněná území - Český ráj
Maloplošná zvláště chráněná území
Ochrana přírody
V CHKO Český ráj jsou vyhlášeny 3 národní přírodní památky, 11 přírodních rezervací a 11 přírodních památek.
Národní přírodní památka je definována v § 35 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění takto: „Přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště nerostů nebo vzácných či ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s národním nebo mezinárodním ekologickým, vědeckým či estetickým významem, a to i takový, který vedle přírody formoval svou činností člověk, může orgán ochrany přírody vyhlásit za národní přírodní památku; stanoví přitom také její bližší ochranné podmínky.“
NPP Bozkovské dolomitové jeskyně
- 5,54 ha | 415 – 485 m | 1999
- Předmětem ochrany je krasové území s komplexem Bozkovských dolomitových jeskyní a všemi dalšími krasovými jevy.
- Dlouhodobým cílem ochrany je zachování podzemního objektu, včetně sekundárních krasových výplní, modelace stěn s možností kulturně výchovného a vědeckého využití, udržení a zlepšení kvality podzemní vody.
NPP Kozákov
- 162,83 ha | 420 – 470 m | 1985
- Předmětem ochrany je dle zřizovacího předpisu „ochrana velmi starého geologického útvaru vzniklého sopečnou činností, naleziště unikátních minerálů – barevných chalcedonů a odrůd křemene, mořských i sladkovodních cenomanských usazenin obsahujících velké množství zkamenělin rostlin a živočichů, významného archeologického naleziště – nejsevernějšího výskytu člověka doby kamenné a jeho dílny v jeskyni Babí pec, symbolu krajiny Českého ráje, naleziště drahých kamenů a v novodobé historii symbolu boje za svobodu našeho lidu“.
- Dlouhodobým cílem ochrany je zachování významných geologických a geomorfologických fenoménů na západním svahu Kozákova.
NPP Suché skály
- 233 ha | 430 – 552 m | 1956
- Předmětem ochrany je pískovcový hřeben se smíšenými lesními porosty.
- Dlouhodobým cílem ochrany je ochrana geomorfologického a geologického fenoménu včetně přirozených procesů, které se podílely a podílejí na jeho vzniku, dosažení rekonstruované přirozené skladby lesa a zabránění negativních vlivů.
Přírodní rezervace je definována v § 33 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění takto: „Menší území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro příslušnou geografickou oblast může orgán ochrany přírody vyhlásit za přírodní rezervace; stanoví přitom také jejich bližší ochranné podmínky.“
PR Apolena
PR Bažantník
PR Bučiny u Rakous
PR Hruboskalsko
PR Klokočské skály
PR Na hranicích
PR Podtrosecká údolí
PR Prachovské skály
PR Příhrazské skály
PR Údolí Plakánek
PR Žabakor
Přírodní památka je definována v § 36 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění takto: „Přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště vzácných nerostů nebo ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s regionálním ekologickým, vědeckým či estetickým významem, a to i takový, který vedle přírody formoval svou činností člověk, může orgán ochrany přírody vyhlásit za přírodní památku; stanoví přitom také její bližší ochranné podmínky.“
PP Libunecké rašeliniště
PP Libuňka
PP Na Vápenici
PP Oborská luka
PP Ondříkovický pseudokrasový systém
PP Podloučky
PP Rybník Vražda
PP Tachovský vodopád
PP Trosky
PP V Dubech
PP Vústra