Ochrana přírody - CHKO Orlické hory
Ochrana přírody
Horská krajina Orlických hor v sobě skrývá řadu přírodních klenotů. Příkladem jsou maloplošná chráněná území. Ale nejsou to zdaleka jen ty! Staré bučiny, vrchoviště nebo horské louky, to všechno jsou stanoviště bohatá na výskyt chráněných druhů rostlin i živočichů. Taková místa jsou cílem speciálního zájmu a péče, díky které je chráníme pro další generace.

Zonace CHKO
Z hlediska ochrany přírodního prostředí je chráněná krajinná oblast rozdělena do čtyř zón odstupňované ochrany přírody. Dnes platná zonace byla schválena v roce 1999.

Maloplošná zvláště chráněná území
Nejcennější části Orlických hor jsou chráněny v 21 maloplošných zvláště chráněných územích. Z toho jsou 2 v nejvyšší kategorii národní přírodní rezervace, dále je zde 13 přírodních rezervací a 6 přírodních památek.

Památné stromy
V současnosti je na území CHKO Orlické hory evidováno 25 objektů chráněných státem jako tzv. památné stromy. Z celkového počtu je 19 jednotlivých stromů, 5 skupin (12 stromů) a 1 stromořadí (146 stromů).

Péče o přírodu
Zajištění biologické a krajinářské prosperity chráněných krajinných oblastí je jednou z hlavních činností Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Územní systém ekologické stability
Kostru územního systému ekologické stability tvoří na území CHKO Orlické hory 1 nadregionální biocentrum, 6 nadregionálních biokoridorů, 13 regionálních biocenter, 6 regionálních biokoridorů a mnoho prvků na lokální úrovní.